top of page
lonely-tree-empty-green-field-large-copy-space-text-panoramic-landscape (1)_edited.jpg
PSYCHOTERAPIA DLA RODZIN

Nikt nie rozwija się w próżni. Kiedy jeden członek rodziny doświadcza jakiegoś bólu (który przejawia się w zachowaniu czy w reakcjach emocjonalnych), to w jakimś stopniu wszyscy członkowie tej rodziny odczuwają ten ból i cierpią. Stąd terapia rodzinna adresowana jest do wszystkich członków rodziny.

Kiedy warto skorzystać z terapii rodzinnej?

  • kiedy występują trudności w relacjach rodzinnych

  • kiedy w rodzinie pojawiają się trudności wychowawcze

  • kiedy rodzic czuje, że traci kontakt z dzieckiem

  • w chorobie jednego z członków rodziny

  • w wycofaniu się jednego z członków rodziny

  • kiedy cała rodzina przeżywa kryzys rozwojowy (urodzenie dziecka, pójście dziecka do przedszkola/szkoły, wyjazd dziecka na studia, opuszczenie domu przez dorosłe dziecko)

  • w kryzysie okołorozwodowym

PSYCHOTERAPIA DLA RODZIN

"W   każdy możliwy sposób rodzina jest naszym połączeniem z przeszłością i mostem do naszej przyszłości."

PSYCHOTERAPIA DLA RODZIN

Alex Haley

W terapii rodziny nie koncentrujemy się na jednej osobie. W trakcie spotkań terapeutycznych uwaga skupiona jest na relacjach (między członkami) i schematach zachowań w tych relacjach. W oparciu o ‘myślenie systemowe’ rodzina to jeden, niepowtarzalny system, a zachowania jednego członka rodziny mają wpływ na zachowania wszystkich pozostałych. Tworzy się wtedy niewidzialna, ale wpływająca na nas złożona sieć wzajemnych oddziaływań.

Przykładowo, jeśli rodzice przychodzą z trudnością problematycznego zachowania dziecka, to terapia rodzinna nie skupia się na dziecku, ale na powiązaniach każdego członka rodziny w tym kontekście. Bo w myśl systemowego spojrzenia na rodzinę, relacja między każdym w tej rodzinie ma wpływ na to, jak zachowuje się to dziecko. Terapia pozwala zobaczyć tę siatkę zależności i wprowadzić zmianę przez budowanie nowych nawyków, zmiany sposobów reagowania, rozbudowywania narracji o sobie i rodzinie.

Dlatego rozwiązanie trudności z jakim się zmaga cała rodzina nie jest skupiona na pracy tylko z jednym jej członkiem. Terapia pozwala zobaczyć perspektywę wszystkich osób zaangażowanych w dany problem. To nie jedna osoba ma trudność i to tę osobę trzeba poddać terapii („zmienić”), ale cały system rodzinny cierpi i dążymy do tego, by delikatnie rozbudować schematy zachowań, które pomogą rodzinie w zmniejszeniu tego cierpienia z jakim przyszła na terapię. Stąd często członkowie rodziny dostają różne zadania do wykonania między sesjami, tak by nie spiesząc się i nie wywołując presji wypracować nowe schematy zachowań i przekonań na dany temat.

Na czym polega terapia rodzinna?

Najważniejszą korzyścią terapii rodzinnej jest poprawa funkcjonowania rodziny, co w praktyce oznacza zmniejszenie lub rozwiązanie trudności z jakim rodzina zgłosiła się na terapię.

Dodatkowymi korzyściami może być:

  • wzmocnienie więzi rodzinnych

  • zaangażowanie całej rodziny w rozwiązanie trudności (bez obciążania jednej osoby tym zadaniem)

  • poszerzanie swoich umiejętności w „dawaniu i braniu”

  • budowanie nowych umiejętności i nabywanie wiedzy jak w sposób konstruktywny postępować w trudnych sytuacjach

  • poprawa komunikacji w rodzinie

Korzyści płynące z terapii rodzinnej:

Sesja rodzinna w naszym Ośrodku z reguły trwa 75 minut. Jeśli rodzina jest liczna może się zdarzyć, że indywidualnie będzie zwiększona długość sesji.

Pierwsze 2-3 sesje to zapoznanie się rodziny z terapeutą i terapeuty z rodziną. Wtedy określamy wspólnie cele terapii i powoli wchodzimy w proces wprowadzania zmian w system rodzinny.
Sesje odbywają się średnio co 3 tygodnie.

Ile trwa sesja terapii rodzinnej i jak często się odbywa?

Jeżeli Jesteś zainteresowana/y taką formą profesjonalnej terapii zapraszamy

do kontaktu:

email - info@ckudublin.org

Telefon/ WhatsApp:+ 353 876 494 555 

W Ośrodku CKU możesz też skorzystać z innych form terapii i rozwoju osobistego. 

Zajrzyj tutaj

bottom of page